Dünyanin en büyük etkinligi “Sosyal Medya Olimpiyatlari”na dönüstü

Artan sosyal ag ve mobil cihaz kullanimi Londra’da düzenlenen 2012 Olimpiyatlarinin “Sosyal Medya Olimpiyatlari” seklinde anilmasina sebep oldu. 2008 Beijing Olimpiyatlari’na göre 4 kat fazla veri trafiginin yasandigi oyunlarda, su ana kadar saniyede 13 binden fazla Twitter mesaji (tweet) atilmasi olimpiyatlara bu unvanin verilmesinin en büyük sebeplerinden biri olarak gösterildi.Bu kadar yogun bir veri trafigi ve sosyal medya kullaniminin yarattigi sorunlari da göz ardi etmemek gerekiyor. Sadece açilis seremonisi esnasinda 9,66 milyon tweet paylasilirken, tarihe geçen bu rakam birtakim sorunlara sebep oldu. Asiri yüklenme nedeniyle televizyonlarin izlenemedigi belirlenirken, NBC internet üzerinden canli yayinlamayi taahhüt ettigi açilis seremonisini yüklenme sebebiyle gerçeklestiremedi. Sorunlar bununla da bitmedi. GPS uydulari navigasyon sistemi üzerinden alinmasi gereken verilere ulasilamadigi için bisiklet yarisindaki bilgiler izleyicilere ulasmadi. Uluslararasi Olimpiyat Komitesi’nin (IOC) konuyla ilgili yaptigi açiklamaya göre, agda yasanan problemin sebebi olarak Britanya takiminin yaristigi sirada yüz binlerce gönderilen destek mesaji gösterildi. Yetkililerin “Acil bir durum yoksa mesaj atmayin” yönündeki uyarilari oldu.
Mobil operatörler ve altyapi saglayicilari da asiri talebi karsilamak için çabaladiklarini açikladi. 2012 Olimpiyatlari’nin mobil hizmet saglayicilari British Telecom (BT), Vodafone ve Telefonica’nin sahip oldugu O2, hiçbir ag problemiyle karsilasmadiklarini vurguladi.
Oyunlar baslamadan önce 8,5 milyardan fazla cihazin internete baglanacagi öngörüsü aslinda oyunlarin “Sosyal Medya Olimpiyatlari”na dönüseceginin habercisiydi. Beklenenin olmasiyla birlikte oyunlar yarattigi büyük veri trafiginin yani sira sosyal medya üzerinde de oldukça büyük bir alana yayildi. Oyunlar seremoni töreninde sirasinda atilan 9,66 milyon tweet’le baslayan süreç, saniyede atilan 13 bin tweetle devam etti. Beijing 2008’de henüz 2 yasinda olan Twitter, o dönem sporcular ve sporseverler tarafindan bu denli yogun bir sekilde kullanilmamisti. Londra 2012’ye gelindiginde 6 yasina giren Twitter, özellikle sporseverlerin, sporculara ulasmasinda en etkin platform oldu.

Sosyal aglarla iç içe olimpiyatlar
Facebook ve Twitter’in popülerlesmesiyle dünyanin en büyük organizasyonu bir araya gelince ortaya çikanlardan biri paylasim patlamasi için yaratilan platform haline geldi. Uluslararasi Olimpiyat Komitesi de bu organizasyonun sosyallesmesi için kendi web sitesi üzerinden bir kanal açarak, fotograflar, videolar ve yorumlarin paylasildigi bir ortam yaratti. hub.olympic.org adresi üzerinden ulasilan siteye sosyal medya hesaplariyla giris yapilarak atletler takip edilebilirken, yorumlar yazilabildi. Örnegin en fazla takip edilen sporcular siralamasinda Amerika Birlesik Devletleri’nin basketbol oyuncusu LeBron James ilk sirada yer alirken, ilk beste sirasiyla Kobe Bryant, Roger Federer, Rafael Nadal ve Neymar bulundu.
Bu durum Olimpiyatlarin organizatörlerinin de sosyal medyanin bilincine vardigini ve sporcularla izleyicileri yakinlastirdigini kabul etmesi anlamina geliyor. Yine de sosyal medya kullaniminin önünde birçok engel de bulunuyor. Zira sporcular kisisel sponsorlarina mesajlarinda yer veremedi.
IOC sporculari sosyal medyada yer almak, deneyimlerini yazmak, bloglarda yer vermek ve Tweet göndermek konusunda destekledi. Ancak sporculardan otokontrollü hareket etmeleri, gazeteci gibi olaylari yazmamalari, kötü sözler veya fotograflar içeren mesajlar göndermemeleri istendi.

Ilk kez bir sporcu attigi mesaj yüzünden oyunlardan ihraç edildi
Sporseverler sporculara genel olarak destek mesajlarini yollarken, Ingiltere adina yarisan Tom Daley’e Twitter üzerinde hakaret eden bir kisinin gözaltina alinmasi dikkat çekti. 2012 Olimpiyatlari, ilk kez sosyal ag kullanimi yüzünden diskalifiye edilen sporculara da sahne oldu. Yunanistan olimpiyat kadrosunda yer alan üç adim atlamaci Voula Papachristou, Twitter hesabi üzerinden Yunan Olimpiyat kadrosunda bulunan Afrika kökenli sporculara irkçi mesaj atinca kadrodan çikarildi. Yunan atlet her ne kadar saka yaptigini söylese de olimpiyat tarihine ‘sosyal aglar yüzünden kadrodan çikartilan ilk sporcu’ unvanini almaktan kurtulamadi. Irkçi mesajlar bununla da sinirli kalmadi. Isviçre Milli Futbol Takimi’nda top kosturan Michel Morganella, Pazar günü oynanan maç sonrasi Güney Koreli futbolculara yönelik attigi irkçi tweet’ler yüzünden takimdan ihraç edildi. Isviçre’nin Güney Kore’ye Pazar günü 2-1 yenildigi maçtan sonra, rakip takimin futbolcularina sosyal paylasim sitesi Twitter’dan satasan Morganella, G.Koreli futbolculara hakaret edince, kadrodan çikarildi.
Olimpiyatlar için yapilan altyapi yatirimlari Britanya’nin yanina kâr olarak kalirken, ihtiyaç duyulan veri aktarim miktarinin önümüzdeki oyunlara örnek teskil etmesi gerektigi görüldü. Sporcular ve izleyiciler ilk kez bu kadar etkilesim içerisine girerken, markalar sosyal medyanin destegiyle Olimpiyatlari nasil avantaja dönüstürebileceginin sinavini verdi. 2020 yilinda düzenlenecek Olimpiyatlarin Istanbul’a alinmasi durumunda ihtiyaçlarimizi belirlemek için de bu organizasyon bir firsat oldu. 2020’deki etkinligin hangi sehirde düzenlenecegi 7 Eylül 2013’te açiklanacak.

Teknik destek Atos’tan geldi

Olimpiyatlarin BT altyapisini yöneten Atos’un çalismalarinda altyapi yatirimlarinin ne denli önemli oldugu ortaya çikti. Salt Lake City 2002’den bu yana olimpiyatlarin dünya çapindaki ortagi olmayi sürdüren sirket, Londra’ya yaklasik 200 bin saat süren testlerden geçirerek hazirladigi altyapiyla geldi. Toplamda 3 bin 500 teknoloji uzmanindan olusan bir takim, 900 sunucu, bin ag ve güvenlik cihazi ile 10 bine yakin bilgisayarla altyapiyi saglayan sirket, oyunlarin bilgi islem planlamasi, gerçek zamanli sonuç takibi ve bildirimi, sistem güvenliginin saglanmasi gibi birçok teknik destek hizmeti verdi.
Ayrica Atos kendi Facebook sayfasinda yayinladigi uygulamayla sporseverlerin olimpiyatlarla ilgili aradiklari bütün bilgilere ulasmalarini saglayan bir platformu hayata geçirerek oyunlarin sosyal aglarla yayilmasina katkida bulundu.

Olimpiyatlardan kisa kisa

• Aberystwyth Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Bölümü arastirmacilarindan James Law’in icat ettigi ve önerdigi 90 santim boyundaki iCub adli robotun Olimpiyat mesalesini tasimasi, 1912’de dogan bilgisayar bilimleri öncüsü Alan Turing’in anilmasina da vesile oldu.
• Samsung ve Visa isbirligi ile NFC teknolojisinin kullanildigi ödeme noktalari olusturuldu.
“ Panasonic, Uluslararasi Olimpiyat Komitesi (IOC) ve Olimpiyat Yayin Servisleri (OBS) 2012 Londra Olimpiyat Oyunlari’nin 3D canli yayini için yaptigi anlasmanin ardindan hazirliklarini tamamladi ve oyunlarin yayini 3D olarak gerçeklestirildi. Ayrica BBC yayinlari HD’den resim kalitesi 16 kat daha keskin olan ultra HD yayini gerçeklestirdi.
• Olimpiyatlar nedeniyle metroda telefonla ses ve veri iletisimi saglanmasi için altyapi gelistirildi.


17.08.2012 11:50:04
 
Copyright © 2016 BMS Yazılım.All Rights Reserved.
Mimarsinan Mh. Elçi Sk.(Serhat Sk)No:12/4 Çekmeköy-İST
Tel: +90 216 642 54 04
info@bmsproje.com