TÜBITAK KOBI Hibe ve Destekleri

TÜBITAK KOBI Hibe ve Destekleri

TÜBITAK Hibe Ve Destek Programlari

 

1. Sanayi Ar-Ge Projeleri Destekleme Programi, 1995 yilindan 23 Eylül 2010 tarihine kadar TÜBITAK ile Dis Ticaret Müstesarligi (DTM) isbirligi içinde yürütülmüstür. Yeni düzenlemeyle program sadece TÜBITAK tarafindan yürütülmektedir. Program, firma düzeyinde katma deger yaratan kuruluslarin Arastirma-Gelistirme (Ar-Ge) çalismalarini tesvik etmek ve bu yolla Türk sanayisinin Ar-Ge yeteneginin yükseltilmesine katkida bulunmak üzere olusturulmustur. Kuruluslarin sektör ve ölçegine bakilmaksizin, temel destek orani % 50 olmakla beraber, ilave desteklerle birlikte en fazla % 60' tir. Bu program kapsaminda destek üst limiti bulunmamaktadir. Destek süresi proje bazinda en fazla 36 aydir.

 

2. KOBI AR-GE Baslangiç Destek Programi kapsaminda saglanacak desteklerle KOBI’lerin, teknoloji ve yenilik kapasitelerinin gelistirilerek daha rekabetçi olmalari, sistematik proje yapabilmeleri, katma degeri yüksek ürün gelistirebilmeleri, kurumsal arastirma teknoloji gelistirme kültürüne sahip olmalari, ulusal ve uluslararasi destek programlarinda daha etkin yer almalari hedeflenmektedir. KOBI' ler tarafindan yürütülen 400.000 TL bütçe ve 18 ay süre ile sinirli ilk iki projenin % 75 oraninda desteklenmesi amaçlanmistir.

 

3. TÜBITAK Kobi Yararina Teknoloji Transferi Destek Programi kapsaminda, ülkemizdeki isletmelerin %99,8’i Küçük ve Orta Büyüklükte Isletme (KOBI) niteligindedir. KOBI’lerin Ar-Ge ve yenilik yoluyla katma deger yaratmalari yönünde desteklenmeleri gerekmektedir. Ancak KOBI’ler ihtiyaç duyulan teknolojinin kendi ana faaliyet alanlarindan farkli bir disiplinde olmasi, bu faaliyetler için yapilmasi gereken ek yatirimin ekonomik olmamasi, Ar-Ge insan kaynagi yetersizligi gibi çesitli nedenlerle Ar-Ge ve yenilik faaliyetlerine yeterli kaynak ayiramamaktadir. Diger taraftan üniversite-sanayi isbirligi ve üniversitelerdeki bilgi birikiminin ve gerçeklestirilen Ar-Ge çalismalarinin çiktilarinin sanayiye aktarilmasi ülkemizde gelistirilmesi gereken alanlar olarak ortaya çikmaktadir.1505 KOBI Yararina Teknoloji Transferi Destek Programi üniversite/kamu arastirma kurumlarindaki bilgi birikiminin, KOBI’lerin ihtiyaçlari dogrultusunda, ürüne ya da sürece dönüstürülerek KOBI’lere aktarilmasi yoluyla ticarilestirilmesine katki saglamak amaciyla olusturulmustur. Projelere saglanacak olan destek miktari projenin niteligine göre belirlenecek ve proje bütçesinin %75’i TÜBITAK, geriye kalan %25’i ise KOBI tarafindan karsilanacaktir. Proje bütçesi için üst sinir 300.000 TL ve destek süresi proje bazinda en fazla 18 ay olarak belirlenmistir. Projede görev alacak proje yürütücüsü, arastirmaci ve yardimci personele yapilacak olan proje tesvik ikramiyesi ve üniversite/kamu arastirma kurumuna yapilacak olan proje kurum hissesi ödemeleri 300.000 TL’lik proje bütçesine dahil degildir. Bu ödemeler Uygulama Esaslari’nda belirtilen kurallara göre ayrica yapilacaktir.

 

4. Teknoloji Ve Yenilik Odakli Girisimleri Destekleme Programi kapsaminda ulusal strateji ve eylem planlarinda vurgulanan bilgiye dayali üretimin gerekliligi gerçeginden hareketle girisimcilik olgusunun teknoloji ve yenilik odakli firmalara yönelmesini ve lisans, yüksek lisans veya doktora düzeyinde egitimli kisilerin bilgi ve arastirmalarini ticari ve katma degeri yüksek ürünlere dönüstürebilmelerini tesvik etmek amaciyla TÜBITAK, Teknoloji ve Yenilik Odakli Girisimleri Destekleme Programini (TEKNOGIRISIM) kurgulamis ve uygulamaya almistir.

 

Program kapsaminda, girisimcilerin firmalarini kurmalarinin ardindan, personel, malzeme, alet/teçhizat/yazilim, seyahat, danismanlik, hizmet alimi, ofis kira gideri ve ofise ait su, elektrik, isitma ve iletisim giderlerinin TÜBITAK tarafindan %75 oraninda, en fazla 100.000 TL ve bir yil süre ile desteklenmesi öngörülmektedir.

 

5. Uluslararasi Sanayi Ar-Ge Projeleri Destekleri Avrupa  Birligi Çerçeve Programlari altinda ortak proje çagrilarina çikan programlar ve benzeri uluslararasi programlara sunulan uluslararasi ortakli arastirma gelistirme projelerinin desteklenmesi için olusturulmustur. Bu tür uluslararasi programlara katilan, Türkiye’de yerlesik, firma düzeyinde katma deger yaratan tüm kuruluslar bu programdan yararlanabilmektedir.

Programin amaci, uluslararasi Ar-Ge ve yenilik projeleri yapan Türkiye’de yerlesik kuruluslara saglanacak destekle, ülkemizdeki teknik yeterliligin ve bilgi birikiminin artirilmasi, kuruluslarin uluslararasi teknoloji birikimine erisiminin ve teknoloji transferinin saglanmasi, edinilen teknolojik bilgi ve deneyimin kurulus bünyesinde içsellestirilerek, özgün teknolojilerin gelistirilmesinde ivme kazandirici ve yönlendirici bir etken olmasi ve kuruluslarin uluslararasi pazarlarda yer almasina katki saglamasidir.

 

Bu program kapsaminda destek almaya hak kazanan büyük ölçekli firmalarin Ar-Ge projelerinin uygun bulunan proje harcamalarina en fazla %60, KOBI’lerin proje harcamalarina da %75 oraninda hibe destek saglanmasi öngörülmektedir. Programa basvuruda bulunacak projelerin destek ve proje bütçelerinde herhangi bir kisitlama bulunmamaktadir.

 

6.EUREKA Sanayi Ar-Ge Agi Destegi, Avrupa’da sanayinin verimliligini ve rekabet gücünü artirmak için uluslararasi Ar-Ge projelerini destekleme amaciyla olusturulan bir isbirligi agidir. Programin amaci Avrupa ülkeleri arasinda pazar odakli Ar-Ge projelerini yaratmak ve Avrupa çapindaki firmalar, üniversiteler ve arastirma kurumlari arasindaki isbirligini artirmaktir. Programin farki; katilimci ülkelerden bir veya daha fazla ortagi olmasi ve proje destek süresinde kisitlama olmamasidir. Programin sagladigi firsatlar; uluslararasi isbirligi yeteneginin kazanilmasi, diger uluslararasi programlara daha kolay erisim, adaptasyon ve uluslararasi pazarlara erisimdir.

 


14.08.2013 14:04:37
 
Copyright © 2016 BMS Yazılım.All Rights Reserved.
Mimarsinan Mh. Elçi Sk.(Serhat Sk)No:12/4 Çekmeköy-İST
Tel: +90 216 642 54 04
info@bmsproje.com