Gelisim yerine tasarruf tercih edilmesin!

Yeni Türk Ticaret Kanunu’nda gerçeklesen son degisikliklerle 109 maddede degisiklige gidildi. Henüz kanun yürürlüge girmeden baslatilan seminerler ve hazirlik çalismalarinin da kapsami bir anda degisti. Türkiye Odalar ve Borsalar Birligi (TOBB) Baskani Rifat Hisarciklioglu, yapilan son degisikliklerle birlikte ülkemizdeki sirketlerin 6.1 milyar liralik ek yükten kurtulduguyla ilgili bir açiklamada bulundu. Ilk olarak sirketlerin bagimsiz denetime tabi tutulmasiyla ilgili madde kapsaminin daraltilmasinin 4.5 milyar liralik tasarruf sagladigini dile getiren Hisarciklioglu, sözü bilisim alanina da getirdi.
Ilk olarak internet sitesi kurma zorunlulugundan vazgeçildigini hatirlatan TOBB Baskani, sadece denetime tabi büyük sirketlerin internet sitesi kurmasiyla KOBI’lerin büyük bir yükten kurtuldugunu aktardi. Hisarciklioglu’na göre KOBI’ler bu sayede yillik 624 milyon liralik site masrafindan da kurtulmus oldu.
Bu durum aslinda sirketlerin finansal tablolarini internette yayinlamasinin da önüne geçti. Son degisiklikler kapsaminda artik sirketlerin “seffaf ekonomik” yapiya geçmesine gerek kalmadi. Bu konuda da Hisarciklioglu, “Sirketlerin mali sirlarinin açiklanmasini kabul edemezdik. Içeride, disarida tüm rakipler kasadaki paraya kadar her seyi görebilecekti” açiklamasinda bulundu. Ayrica bu durumun da 634 milyon lirayi asan ek yükü ortadan kaldirdigina dikkat çekti.

Gelisim_YerineSon degisiklikler bilisim sektörünün gelisiminin önüne geçti
Tüm bu açiklamalardan TOBB Baskani’nin son degisikliklerden memnun oldugu görüldü. Ancak bilisim sektörü için ayni seyler söylemek mümkün degil. Zira yeni TTK ile sayisal ve seffaf ticari yapilar bulunduran Türkiye’nin olusumu için yaratilan firsatlardan da vazgeçildi. Yani topluca bir dönüsüm yerine tasarruf öne çikarilarak önemli bir mihenk tasi olusturacak gelisim göz ardi edildi.
Türkiye Bilisim Sanayicileri Dernegi’nin (TÜBISAD) son degisiklikler yapilmamis yeni TTK için yaptigi açiklamada, bilgi ve iletisim teknolojileri sektöründe ilk dönemde büyümeye yüzde 25’e yakin oranda katkilari olabilecegine isaret edilmisti. Bunun yaninda, is süreçlerinin sayisal ortama tasinmasiyla KOBI’ler basta olmak üzere tüm sirketlerin rekabet güçlerinin artirilacagi vurgulanmisti. Son degisiklikler hem bilisim sektöründeki büyümenin, hem de rekabet gücünün artirilmasinin önüne geçti.
Bir baska dikkat çekici noktaysa, bilgi toplumu ve küresel ekonomiyle uyumdan söz edilirken bilgi paylasimindan vazgeçilmesi. Hatta TOBB Baskani’nin açiklamalarina göre, mali sirlarin açiklanmasiyla “tehlikeli” bulunmasi. Oysa borsaya açik sirketlerin seffaflik ilkesi edinmesiyle ekonomilerde gelisim ve küresel boyutta is yapan dev sirketlerin mali tablolarinin açik olmasinin herhangi bir zarari görülmedi. Aksine, bu sirketlerin seffaf olmasi hem yatirimcilarin hem de girisimcilerin hareketlerini de belirleyici unsur olarak öne çikti.
Hesap verilebilirlik ilkesi liberal ekonomilerde temel teskil ederken, finansal tablolarin “mali sir” olarak görülmesi bu ilkeyle bagdasmiyor. Zira liberal ekonomilerde hesap verilebilirlik devlete karsi degil, piyasaya karsi açikligi temsil ediyor.

KOBI’lerde dönüsüm baska bahara kaldi
TÜBISAD’in verdigi bilgilere göre, Türkiye genelinde KOBI’lerin yüzde 59’unun kullandiklari bir e-posta adresi yok. Ayrica KOBI’lerin yüzde 68’i önümüzdeki dönemin en hizli gelismesi beklenen alani e-ticaret konusunda girisimde bulunmayi düsünmüyor. Bunun yaninda yine KOBI’lerin yüzde 75’inin bir web sitesi dahi yok.
Degisiklikler yapilmadan önce KOBI’lerin hizla dönüsmesi ve yeni sartlarda yüksek kârlarla ticaret yapma olasiligi bulunuyordu. Istihdamin yüzde 77’sini yaratan KOBI’lerin katma deger katkisinin sadece yüzde 29 seviyesinde kalmasinin en önemli sebebi olan “sayisal dönüsüme” ayak uyduramama kaderinin degismesi için önemli bir firsat tepilmis oldu.
KOBI’lerin son degisikliklerle bir milyar liranin üzerinde tasarruf sagladigi görüsüne karsi, ortaya çikmasi beklenen potansiyel ekonomi düsünüldügünde KOBI’ler kârda mi zararda mi, önümüzdeki günler bizlere gösterecek.

Yeni TTK’da bilisim alanini etkileyecek hangi maddeler degisti?

• KOBI’lerin web sitesi kurma zorunlulugu ortadan kalkti.
• Artik ticari sirketler, defterlerini elektronik ortamda tutmalari halinde bu defterler için noter onayi aranmayacak.
• Finansal veriler internet üzerinde yayinlanmayacak.
• ‘TTK’da anonim, limited, sermayesi paylara bölünmüs komandit ve merkezi yurtdisinda bulunan sirketler ile sirket topluluklari finansal tablolari yayinlama zorunluluguna tabiydi. Ticaret Sicil Gazetesinde ve internette bilanço, gelir tablosu, nakit akim tablosu, özkaynak degisim tablosu, yönetim kurulu faaliyet raporu, kar dagitimina iliskin genel kurul karari, denetçi görüsü ve buna iliskin genel kurul kararinin yayinlanmasi gerekiyordu, yeni düzenlemede bunlar kaldirildi.


11.07.2012 17:47:31
 
Copyright © 2016 BMS Yazılım.All Rights Reserved.
Mimarsinan Mh. Elçi Sk.(Serhat Sk)No:12/4 Çekmeköy-İST
Tel: +90 216 642 54 04
info@bmsproje.com