Yeni KOSGEB Hibeleri

Yeni KOSGEB Hibeleri
 
Girisimci kadinlara destek
 

''Ekonomik ve siyasi istikrari olusturarak ülkemizin girisicilerinin önündeki en büyük engeli kaldirdik, onlara en büyük destegi sagladik''

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakani Nihat Ergün, ''Ekonomik ve siyasi istikrari olusturarak ülkemizin girisicilerinin önündeki en büyük engeli kaldirdik, onlara en büyük destegi sagladik'' dedi.

 

Ergün, Küçük ve Orta Ölçekli Isletmeleri Gelistirme ve Destekleme Idaresi Baskanligi (KOSGEB) ile Eskisehir merkez ilçe Odunpazari Belediyesi isbirligiyle düzenlenen ''Uygulamali Kadin Girisimcilik Egitimi Sertifika'' töreninde yaptigi konusmada, kadinlarla ilgili politikalara büyük önemi verdiklerini kaydetti.

 

Kadinlarin aile ve toplum içindeki rolünü güçlendirecek adimlar attiklarini ifade eden Ergün, söyle konustu:

 

''Gelenegimizde kadinin önemli bir yeri vardir. Toplumun temelini teskil etmektedir. Kadinlar sadece çocugunun annesi degil, toplumun annesidir. Kadinin çok yönden degeri vardir. Bugün kadinlarin her alanda daha aktif yer almalari, kalkinma hizimizi üst seviyelere tasiyacaktir. Yaptigimiz anayasa degisikliginde kadinlarla ilgili uygulanacak pozitif ayrimciliklar önemlidir. 'Haydi Kizlar Okula' kampanyasiyla kizlarin egitim hayatina daha fazla katilimi sagladik. Kadina yönelik siddete hiçbir zaman müsamaha göstermiyoruz. Bu konunun üzerinde önemle duruyoruz. Bugün kadinlarimizin is gücüne katilim orani yüzde 30'lar seviyesine yaklasti. Kadinlarimizin çalisma sartlarini iyilestirmek adina önemli düzenlemelere imza attik. Kadinlarin yogun olarak çalistigi organize sanayilere kresler insa edilmesini için çalisma yürütüyoruz. Ekonomide kadinlarimiza sadece emek yogun sektörlerde çalisanlar olarak degil, girisimci olarak bakiyoruz ve bunu tesvik ediyoruz. Anadolu'nun her yerinde kadinlarimizin, becerilerini gösterdikleri önemli isler yaptigini görüyoruz.''

 

''Girisimcilik basli basina servet ve zenginliktir''

 

Ergün, Türkiye'nin önünde 10 yil içinde dünyanin 10 büyük ekonomisinden biri olma, 500 milyar dolar ihracat yapma, fert basi milli geliri 25 bin dolarin üzerine çikartma hedeflerinin bulundugunu bildirdi.

 

Bu hedeflere, Türkiye'de yasayan herkesin kabiliyetini en üst seviyede açiga çikartacagi bir ortami meydana getirerek ulasilabilinecegini anlatan Ergün, ''Ülkemizdeki en hayati konulardan birisi girisimcilik konusudur. Toplumumuz daha girisimci olmalidir. Girisimcilik basli basina servet ve zenginliktir. Ekonomik ve siyasi istikrari olusturarak ülkemizin girisimcilerinin önündeki en büyük engeli kaldirdik, onlara en büyük destegi sagladik. Güvenin ve istikrarin olmadigi bir yerde insanlar yeni isler kuramaz. Artik, insanimiz yoluna güvenle bakabiliyor. Bu durum girisimci sayimizin artmasina imkan veriyor. Son yillarda açilan sirket sayisi artti. Insanimiz girisimcilik konusunda daha istekli. Özellikle kadinlari ve gençleri hedef alan girisimcilik programlarini yayginlastiriyoruz'' ifadelerini kullandi.

 

''Bugünün girisimciligi atadan kalma yöntemlerle olmaz''

 

Ergün, Girisimcilik Konseyi'nin olusturuldugunu hatirlatarak, söyle devam etti:

''Türkiye'nin Girisimcilik Strateji Belgesi ve Eylem Plani hazirlaniyor. Hepimiz için degerli bir yol haritasi olacak, bu belge. Bu yol haritasi, en geç bu yilin sonuna kadar uygulamaya geçmis olacak. Bugünün girisimciligi atadan kalma yöntemlerle olmaz. Daha bilinçli olmak lazim. Bir çok sirket, dogduktan sonra bebeklik evresinde ölüyor. Isletme ömrü kisa Türkiye'de. O kadar çok dogar dogmaz isletme ölüyor ki; ortalama ömür düsüyor. Isletme ömürlerini uzatmak için bilinci artirmaliyiz. KOSGEB bünyesinde girisimcilik ve destek programi baslattik ve yürütüyoruz. Son üç yil içinde buna büyük bir ilgi oldu. Üç yilda 125 bin kisi katildi, girisimcilik egitimlerine. Egitimlere katilanlara 'hadi bakalim kendi isinizi kurmaniz için de size destek verecegiz' dedik. Bu egitime katilan 125 bin kisinin yarisi, bayan. Kadin ve engelli girisimcilere de pozitif ayrimcilik yapmaya da devam ediyoruz.''

 

Türkiye'nin artik, iyi noktada oldugunu anlatan Ergün, ''Dis borç meselesini hallettik. IMF'e olan borç, mayis ayi itibariyle sifirlanmaktadir. Onlar 'sizin durumunuz iyi, bize 5 milyar dolar borç verir misiniz-' diyor. Düsünüyoruz, verir miyiz- Kaynaklarimizi daha iyi seylere ayiriyoruz. Girisimcilerimizi desteklemeye, onlarin is kurasina ayiriyoruz'' dedi.

 


13.06.2013 18:12:50
 
Copyright © 2016 BMS Yazılım.All Rights Reserved.
Mimarsinan Mh. Elçi Sk.(Serhat Sk)No:12/4 Çekmeköy-İST
Tel: +90 216 642 54 04
info@bmsproje.com