Yazarkasalarda yeni dönem

 

Yazarkasalarda yeni dönem
 
Maliye Bakanligi, ödeme kaydedici cihazlarla ilgili yönetmeligi degistirdi, esnafa yeni yazarkasa alam zorunlulugu geliyor.
 
Maliye Bakanligi, ödeme kaydedici cihazlarda bulunmasi gereken tertibatlar ve bunlarin özellikleri ile ödeme kaydedici cihazlarin onayina iliskin islemler ve bilgisayar baglantili sistemlerde aranacak teknik ve fonksiyonel özellikleri belirledi.
 
Maliye Bakanligi'nin, ''Katma Deger Vergisi Mükelleflerinin Ödeme Kaydedici Cihazlari Kullanmalari Mecburiyeti Hakkinda Kanunla Ilgili Genel Tebligi'' Resmi Gazete'nin bugünkü sayisinda yayimlandi. 
 
Buna göre, Katma Deger Vergisi Mükelleflerinin Ödeme Kaydedici Cihazlari Kullanmalari Mecburiyeti Hakkinda 3100 sayili Kanunla ilgili olarak yayimlanmis olan 1 Seri nolu Genel Tebligin ilgili bölümlerinde ödeme kaydedici cihazlarda bulunmasi gereken belli basli tertibatlar ve bunlarin özellikleri, ödeme kaydedici cihazlarin onayina iliskin islemler ve 31 Seri nolu Genel Teblig'de de bilgisayar baglantili sistemlerde aranacak teknik ve fonksiyonel özellikler belirlendi.
 
Anilan kanunun 10'uncu maddesinde yer alan ''Maliye Bakanligi, ödeme kaydedici cihazlarin kullanilmalariyla ilgili olarak, bu kanunla belli edilen hususlar disinda uyulmasi gereken usul ve esaslari belirlemeye ve bunlarda degisiklik yapmaya yetkilidir'' hükmü ile bakanliga verilen yetkiye istinaden, ''Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihazlar'' adiyla tanimlanan cihazlarin bazi özellikleri tasimasi zorunlu tutuldu.
 
Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihazlar
 
Üretici veya ithalatçi firmalar tarafindan onay için bakanliga teslim edilecek olan yeni nesil ödeme kaydedici cihazlar, teknik ve fonksiyonel bakimlardan Gelir Idaresi Baskanligi'nin web sitesinde yayimlanacak ''Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihazlar Teknik Kilavuzu''nda belirtilen özelliklere haiz olacak.
 
Gelir Idaresi Baskanligi, ilgili taraflara ilan etmek sartiyla gerekli gördügü durumlarda teknik kilavuzlarda degisiklik yapabilecek. 
 
Maliye Bakanligi'nca, cihazlarin onaylanmasi asamasinda ''Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihazlar Teknik Kilavuzu''nda belirtilen özellikler aranacak ve bu sartlari saglamayan cihazlara onay belgesi verilmeyecek. Ayrica, Maliye Bakanligi ilgili kurum ve kuruluslarla birlikte yeni nesil ödeme kaydedici cihazlarin güvenlik özellikleri için Ortak Kriterler Degerlendirme Garanti Seviyesinin belirtildigi Koruma Profili (Ortak Kriterler Belgesi) hazirlamaya yetkili olacak.
 
Yetkinin kullanilmasini müteakip söz konusu cihazlarin onaylanmasinda, bu belgede yer alan özellikler aranacak. 
 
EFT-POS özelligi olan ve Maliye Bakanligi'nca onaylanmis bulunan ödeme kaydedici cihazlardan, Ödeme Kartlari Endüstrisi PIN Islem Güvenligi Standartlarina göre ve üstü seviye uygunluk belgesi alinmis olanlar, bu belgelerin ibraz edilmesi sartiyla Maliye Bakanligi'nca onaylanmis yeni nesil ödeme kaydedici cihaz olarak kabul edilecek. 
 
Yeni nesil ödeme kaydedici cihazlarin, öngörülen amaca uygun olarak kullanilmasinin saglanmasi bakimindan, ödeme kaydedici cihaz firmalari, satis ve bakim onarim servisleri araciligiyla gerekli tedbirleri alacak.
 
Yeni nesil ödeme kaydedici cihazlar, Gelir Idaresi Baskanligi'nca belirlenecek kistaslara göre, anlik ya da dönemsel olarak, elektronik yolla Gelir Idaresi Baskanligi Bilgi Islem Merkezi'ne veri gönderebilecek ve Gelir Idaresi Baskanligi'nca da erisilebilecek özellikleri tasiyacak. Söz konusu cihazlarda mali hafiza, cihaz sasisine, sasi tahrip edilmedikçe çikartilamayacak tarzda korumali olarak sabitlenmis olacak, hiçbir sekilde degistirme veya çikarilma gibi bir isleme tabi tutulmayacak.
 
Mali hafizalarin arizalanmasi halinde, yeni mali hafiza ayni sekilde korumali olarak cihaza sabitlenecek. Kullanilmis cihazlarin el degistirmesinde de mali hafiza degisimi olmayacak, ödeme kaydedici cihaz servisi nezdinde gerçeklestirilecek devir sirasinda saticiya ait mali hafiza raporunun ilgili vergi dairesine gönderilmesi suretiyle islem tamamlanacak, alici mükellef saticinin biraktigi yerden mali hafiza kaydina devam edecek. 
 
Önceki mevzuata uygun olarak onaylanmis cihazlarin durumu
 
Yeni nesil ödeme kaydedici cihazlarin kullanilmasina iliskin kademeli bir geçis öngörülüyor. 
 
Buna göre, üretici veya ithalatçi firmalar tarafindan 3100 sayili Kanun'la ilgili önceki mevzuata göre üretmek üzere gelistirilen ödeme kaydedici cihaz modelleri 31 Aralik 2012 tarihine kadar onaylanabilecek, ancak modelleri onaylanan ödeme kaydedici cihazlarin onay süresi 31 Aralik 2012 tarihinden sonra uzatilmayacak. 
 
Mükellefler, önceki mevzuat hükümlerine tabi ellerindeki ödeme kaydedici cihazlarini, 31 Aralik 2015 tarihini geçmemek üzere mali hafizalari doluncaya kadar kullanabilecek. 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, bu süre içerisinde mali hafizalari dolan ödeme kaydedici cihazlara, yeni mali hafiza takilmayacak ve cihaz 60 Seri nolu ödeme kaydedici cihaz Genel Tebligi'nin ilgili bölümünde yapilan açiklamalar çerçevesinde hurdaya ayrilacak. 
 
Cihazi hurdaya ayrilan mükellefler, yeni nesil ödeme kaydedici cihazlari almak suretiyle kanuni yükümlülüklerini yerine getirecek. 
 
Otopark hizmeti verenler de EFT-POS özelligi cihaz kullanacak
 
Faaliyetlerinde, seyyar EFT-POS cihazi kullanan mükellefler ile yol kenari otopark hizmeti veren mükellefler, 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren EFT-POS özelligi olan yeni nesil ödeme kaydedici cihaz kullanmak zorunda olacak. 
 
3100 sayili Kanun uygulamasi ile ilgili olarak bu Genel Tebligden önce yayimlanan mevzuatta yer alan düzenlemelerin bu teblige aykiri olmayan hükümleri, yürürlükte olacak.

28.03.2013 21:02:32
 
Copyright © 2016 BMS Yazılım.All Rights Reserved.
Mimarsinan Mh. Elçi Sk.(Serhat Sk)No:12/4 Çekmeköy-İST
Tel: +90 216 642 54 04
info@bmsproje.com