Sistem bütünlestirmede farki katma degerli ürünler yaratacak

Son zamanlarda düsen kâr marjlarinin sistem bütünlestirici sirketler üzerindeki etkileri, sektör genelinde yaygin olarak konusulan bir konu. Sistem bütünlestirme hizmetlerinin özellikle donanim tarafini etkileyen bu durumun olumsuz etkisini azaltmanin en iyi yolu ise yazilim, hizmet ve katma degere odakli projelere egilmek olarak gösteriliyor.

Sektörün önde gelen isimleri, sistem bütünlestirme alaninda potansiyelin büyük oldugunu ifade etmekle birlikte, büyüme için bu yönde bir degisimin gerekli oldugu konusunda hemfikir. Çünkü bütünlestirme alaninda potansiyel ve ihtiyaçlar giderek büyüyen bir yapiya sahip.
Sektörde kâr marjlarinin giderek düsmesi ve piyasadaki ödeme sikintilari, sektördeki diger birçok oyuncuyla beraber sistem bütünlestiricileri de dogrudan etkiliyor. Hatta bu durum zaman zaman hizmet kalitesinde sikinti yaratacak kosullari da beraberinde getiriyor.
Bu tablo esliginde sektör kendine nasil bir çikis yolu aramali? Görüstügümüz bazi sektör temsilcileri 2013 yilinda bu sorunun çözüm bulacagi konusunda çok da umutlu degil. Bu görüsü paylasanlar, ürün ve hizmetlerdeki agresif fiyatlandirmalarin, ancak zamanla dogru yeri bulacagina inandiklarini ifade ediyorlar.
Fiyat odakli rekabet projeleri çikmaza sürüklüyor
Atos Sistem Entegratörü Direktörü Erkan Özkan, Türkiye’de sistem bütünlestiricilerin olusturdugu pazarin Avrupa ülkeleriyle karsilastirildiginda henüz çok gelismis olmadigina ve daha çok donanima odaklandigina dikkat çekiyor. Özkan’a göre tablo yavas yavas yazilim bütünlestirme tarafina dönecek, ama bunun için biraz zamana ihtiyaç var.
Sistem bütünlestirme projelerinin en önemli tarafi olan kamu ihalelerinde yerel sirketler daha fazla ön plana çikiyor. Özkan’a göre bunun sebebi, kamu projelerde öncelikli kriterin fiyat olarak konumlanmasi. “Türkiye’deki projelerle Avrupa Birligi (AB) ülkelerindeki projelerin kriterlerinin ayni olmasini bekleyemezsiniz, ancak Türkiye’de fiyat gerçekten çok baskin” diyor Özkan. “Bu da rekabetin zorlasmamasina neden olan önemli bir etken.”
Fiyat rekabeti disaridan bakildiginda iyi bir sey gibi görünse de, sistem bütünlestirme projelerinin küresel ölçekte yaklasik yüzde 74’ünün finansal açidan basarisizlikla sonuçlanmasinin sebebi yine fiyat odakli rekabet. Çünkü yogun rekabet, sistem bütünlestirici sirketleri fiyatlarini düsürmeye ve küçük kâr marjlariyla hareket etmeye zorluyor. “Projelerin ihtiyaçlar dogrultusunda yeniden bütçelendirilememesi, sabit fiyatli sözlesmeye sahip projelerin yürütülmesinde degisim yönetiminin yapilamamasi, hem hizmet alan sirketin hem de hizmeti sunan sistem bütünlestiricinin projedeki beklenti ve hedeflerine ulasmasini engelliyor” diyor Özkan.
Ar-Ge yetkinligi temel bir gereksinim
Netas Pazarlama ve Is Gelistirme Direktörü Selcan Taskiran’in da dikkat çektigi gibi, iyi bir sistem bütünlestirici olmanin temeli Ar-Ge yetkinligi. “Müsterinize özel çözüm üretebildiginiz, ona deger kattiginiz ölçüde iyi bir sistem bütünlestiricisiniz” diyen Taskiran, bu açidan belli basli sirketlerin, basta Ar-Ge olmak üzere, önemli yatirimlar yaptigi, Türkiye’den dünyaya açilan teknoloji firmasi olma yolunda mesafe kat ettigi kanisinda.
Ancak yapilmasi gereken daha çok is oldugunun da altini çizen Taskiran’a göre, öncelikle belli sektörlere odakli kalmis sirketlerin faaliyet alanlarini genisletmesi gerek. Bunun için de sirketlerin bazen rekabeti bir tarafa birakip, gerektiginde güç birligi yapabilmesi, ortak çözüm üretebilmesi gerekiyor.
Sorun kendi teknolojimizi üretmememiz
Gartner Türkiye Genel Müdürü Arzu Gençoglu da, tipki Özkan gibi, sistem bütünlestirici sirket anlayisinda küresel yapi ve Türkiye farkina dikkat çekiyor. Gençoglu’na göre dünyada bütünlestirici sirketler daha çok “katma degerli hizmetlerle farkli tedarikçilerin çözümlerini bir araya getiren ve ortaya somut bir çözüm koyan BT hizmet sirketleri” olarak degerlendiriliyor.
“Türkiye’de ise maalesef hala BT yatirimlarinin büyük bir yüzdesi donanim üzerine ve bu alanda çalisan sirketlerin çogu 80’lerden, 90’lardan kalma aliskanliklarla is yapiyor” diyor Gençoglu.
Gençoglu’nun tanimi, tedarikçilerden mali alip bir araya getirerek, kurulum gibi hizmetleri üzerine katip ya da katmayip kurumlara sunan bir anlayisi isaret ediyor. Donanim kâr marjlarinin neredeyse yüzde 40’lara yaklastigi bir dönem için aslinda fena bir yaklasim degil. Ama bugün için sürdürülebilecek bir tarafi yok.
Gençoglu’na göre asil sorun su: “Kendi üretimimiz olan teknolojilerin olmamasi ve bütünlestirici tarafinda hala servis konusunda çok ileriye gidemememiz.”
Bu da, bugüne kadar riski üstlenmek konusunda fazla hevesli olmayan ana sirketlerin, belirli müsterilerle dogrudan satis iliskisi içine girmesine neden oluyor. Kisacasi üreticiler, kendi ürettikleri ürünleri kendi servis ve hizmetleriyle bir araya getirerek dogrudan büyük sirketlerin kapisina gidiyorlar.
Alici ve satici arasindaki kiran kirana pazarlik süreçleri de piyasadaki dengeleri yipratan önemli bir etken. Bu durum tedarikçi sirketleri çok yüksek pazarlik payi birakmaya zorlarken, müsteride de yüzde 80’e varan indirim beklentisi yaratiyor. Gençoglu’nun verdigi bilgiye göre, ilginç bir sekilde bu pazarliklar, ürünün liste fiyatinin bile üzerinde bir fiyatla satilmasiyla sonlaniyor.
Aranan çözüm baska bir yerde olabilir mi?
Tüm bu aktarilan bilgiler isiginda su sonuca ulasiyoruz: Belirli ana tedarikçiler hala risk nedeniyle bütünlestirici sirketleri kullaniyor, ancak daha büyük müsterilerde direkt satisa yönelim kaçinilmaz hale geliyor. Piyasa mevcut rekabet ortaminda önümüzdeki birkaç yil içinde dengesini bulacak gibi degil.
Ama fazla umutsuzluga da gerek yok. Bulut, büyük veri gibi faktörlerin bir araya gelmesiyle KOBI’lerin özellikle donanim, yazilim, destek, uygulama gibi kapsamli BT hizmetlerini artik bir servis olarak satin almalari mümkün. Üstelik bu konuda hem pazar yeterince olgun, hem de pazarda yeteri kadar oyuncu mevcut.
Burada özellikle yerel sirketlerin servis içeriginin genislemesiyle, telekom operatörlerinin ve bankalar, perakendeciler, alternatif operatörler gibi sektör disindan baska oyuncularin bu alana girmesiyle pazardaki yayginlik artacak ve KOBI’ler daha rahat çözüm bulabilecekler.

20.03.2013 15:09:35
 
Copyright © 2016 BMS Yazılım.All Rights Reserved.
Mimarsinan Mh. Elçi Sk.(Serhat Sk)No:12/4 Çekmeköy-İST
Tel: +90 216 642 54 04
info@bmsproje.com