Finans ve bankacilikta veri ve mobil öne çikiyor

BThaber Platform tüm hiziyla devam ederken günün ilk sunumlarini Güldane Tasdemir, Dr. Soner Canko ve Bert Oosterhof gerçeklestirdi.

 
BThaber Platform 8. yilinda teknolojiyle tüm sektörleri bir araya getirmeye devam ediyor. BThaber Platform Finans ve Bankacilik etkinligi Grand Cevahir Hotel’de gerçeklestiriliyor. Günün açilis konusmasini Interpromedya Genel Müdürü Güldane Tasdemir gerçeklestirdi. BThaber Gazetesi’nin 19. yilinda Interpromedya’nin birlestirici gücünü vurgulayan Tasdemir, katilimcilara özel bilgiler verdi. Interpromedya Arastirma Grubu’nun ortaya çikardigi verileri paylasan Tasdemir, BT yöneticilerinin önceliklerini aktardi.
Günün ikinci konusmasini gerçeklestiren Bankalararasi Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Dr. Soner Canko, sunumunu mobil alandaki gelismeler üzerinden aktardi. Sözlerinin basinda BThaber’in mobil uygulamasiyla çagi nasil yakaladigini belirterek baslayan Canko, “BThaber bunca yildir en köklü ve en güvenilir bilgi kaynagi olmanin yani sira çagi da yakalayarak neler yapilmasi gerektigini de tüm sektörlere gösteriyor” dedi.
Sunumunda internet ve mobil cihazlar üzerinde duran Canko, geçtigimiz yil internet üzerinden 31 milyar liralik kart islemi gerçeklestigini hatirlatarak, bu rakamin toplam kart islemlerinin yüzde 9’una denk geldigini aktardi. Canko’ya göre internet üzerinden kartla yapilan harcamalar hizla artiyor.
Mobil bankacilikta finansal islemler 20 milyon adedi buldu
Türkiye’deki akilli telefon sayisinin yaklasik 10 milyon olduguna isaret eden Canko, son bir yilda mobil bankacilik alaninda finansal olmayan bankacilik islemlerinin 18,5 milyon adetten 117,2 milyon adede çiktigini vurguladi. Finansal islem adedine bakildiginda da 6,9 milyon adet islemden, 20,1 milyon adet isleme çikildigi görüldü.
BKM Ekspress’in sundugu firsatlari katilimcilara aktaran BKM Genel Müdürü, BKM Ekspress üzerinden sadece telefon numarasi kullanilarak, hiçbir bankaya bagimli olmadan para transferi gerçeklestirilebildigini aktardi. Bunun yaninda mobil alandaki uygulamalarini gelistirmeye de devam edeceklerini vurgulayan Dr. Soner Canko, konusmasinin Twitter’daki etkisinin simdiden basladigini belirterek sahneden ayrildi.
Verinin degeri hizla artiyor
Finans ve bankacilik alanindaki önemli yazilim hizmetleri sunan sirketlerin basinda yer alan Informatica’nin EMEA bölgesinden sorumlu teknoloji direktörü Bert Oosterhof, verinin sektördeki önemi üzerine bilgiler verdi.
Bankacilik ve finans sirketlerinin veri sayesinde hem piyasayla ilgili detayli bilgiler alabildigini hem de kendi islerini nasil gelistireceklerini aktaran Oosterhof, hizla degisen teknolojilere ayak uydurmanin zorunlulugundan söz etti. Mobil cihazlar, sosyal medya kullaniminin yayginlasmasi ve bulut bilisimle birlikte veri miktarinin arttigini vurgulayan Oosterhof, birçok veri kaynaginin sürekli ortaya çiktigini hatirlatti.
Sunumunda veri mahremiyeti ve günceliginin önemini de vurgulayan Infomatica EMEA Teknoloji Direktörü, veri hacminin artmasiniyla degerlenebilmesi için veri çözümlerine ihtiyaç duyuldugunun üzerinde durdu. Artik bir Twitter mesajiiyla bankalarin kullanicilariyla etkilesime geçebildigini belirten Oosterhof, veri kalitesinin de önem tasidigini bildirdi.

20.03.2013 15:11:09
 
Copyright © 2016 BMS Yazılım.All Rights Reserved.
Mimarsinan Mh. Elçi Sk.(Serhat Sk)No:12/4 Çekmeköy-İST
Tel: +90 216 642 54 04
info@bmsproje.com