235 milyar dolar koyacaklar, 1,25 trilyon dolar alacaklar

Güney Asya, Ortadogu ve Kuzey Afrika bölgesindeki 25 ülkeyi içine alan ve Türkiye’nin de dahil oldugu SAMENA Telekomünikasyon Konseyi, 2012 yilina ait Bilgi ve Iletisim Teknolojileri Degerlendirme ve Sayisallasma Çalismasinin (ICT Assesment and Digitization Study) sonuçlarini açikladi.

Konsey, SMART SAMENA adi verilen plan dahilinde bölgeye 2020 yilina kadar bilgi teknolojileri alaninda yapilacak 235 milyar dolarlik yatirimin ekonomiye 1,25 trilyon dolar katkida bulunacagini öngörüyor.
Güney Asya, Ortadogu ve Kuzey Afrika bölgesi, kisaca SAMENA olarak isimlendiriliyor. Bölgede aralarinda Türkiye’nin de yer aldigi 25 ülke var. Yaklasik 800 milyonluk nüfusuyla küresel gelirin yüzde 7’sinden sorumlu. Dünya petrol rezervlerinin yüzde 60’ini, dogalgaz rezervlerinin yüzde 40’ini elinde tutuyor. Bölgedeki ülkelerin ekonomisindeki hizli gelisim özellikle dikkat çekici.
Bu bölgedeki mevcut büyümeyi daha da hizlandirmak ve firsatlari daha iyi degerlendirmek için sayisallasma büyük bir önem tasiyor. Dünyanin diger bölgelerinde oldugu gibi SAMENA bölgesinde de sayisal teknolojiler sosyal hayatta, profesyonel is hayatinda veya egitim alaninda daha sik kullaniliyor. Kurumlar is süreçlerini bu yeni dünya düzeni çerçevesinde yeniden sekillendiriyor, pazar yaklasimini degistiriyor, sayisal teknolojileri is açisindan avantaja dönüstürmek için ugrasiyor.
Sayisallasma ayni zamanda yeni inovasyonlari da beraberinde getiriyor ve ülkelerin ekonomik anlamda daha iyi rekabet edebilmesi için yeni firsatlar doguruyor. Bu konuda paylasilan bazi örnekler gerçekten de dikkat çekici. Örnegin akilli su aritma tesislerinin su kaybini yüzde 25-50 arasinda azalttigi ifade ediliyor. Singapur’da akilli trafik kontrol sistemleriyle trafik kazalari yüzde 15, trafik sikisikligi yüzde 20 azalmis. ABD’de akilli enerji dagitim aglarinin karbondioksit salinimina etkisi yüzde 5, ki bu 53 milyon aracin yoldan çekilmesi anlamina geliyor.
SAMENA ülkeleri siralamada geri kaliyor
SAMENA bölge ülkeleri de bu önemin ve ülke ekonomisine yapacagi katkilarin farkinda. Bölgedeki 15-35 yas arasi gençler üzerinde yapilan ankete katilanlarin yüzde 10’unun internette günde 3 saatten fazla zaman geçirdigi ortaya çikmis. Bölgenin çogunlugunu olusturan gençler, ekonomi ve saglik gibi alanlarda yapilacak reformlarin ancak sayisal teknolojilerle mümkün olabilecegini düsünüyor.
Bu konulara önem verildigi belli, peki ama bölgede mevcut durum nasil? SAMENA Telekomünikasyon Konseyi, bu alandaki durumu daha iyi görmek üzere gerçeklestirilen Bilgi ve Iletisim Teknolojileri Degerlendirme ve Sayisallasma Çalismasinin (ICT Assesment and Digitization Study) sonuçlarini 6 Mart’ta Türk Telekom’un ana sponsorlugunda Istanbul’da gerçeklestirilen “Beyond Connectivity 2013” etkinliginde paylasti. Bu çalismada bölgedeki ülkeleri genisbant internet hizindan ve e-ticaret sektörünün etkinligine kadar 23 farkli kriterde degerlendirmeye almislar. Bölgedeki ülkeleri de bu kriterlere göre dünyanin 179 ülkesiyle kiyaslamislar.
Çalismanin sonuçlari pek de parlak sayilmaz. Bölgenin sayisal anlamda en gelismis 18 ülkesi, halen sayisallasma konusunda “gelismekte olan” veya “sinirlandirilmis” ülkeler olarak degerlendiriliyor. Ayrica bölgedeki 25 ülkenin yarisindan fazlasi dünya siralamasinda ilk 100’e bile girememis.
Dahasi da var. 2009-2011 yillari arasindaki gelisim temel alindiginda bölge ülkelerinin siralamasi ortalama yüzde 4,6 gerilemis. Booz & Company sayisallasma endeksine göre altyapi gelisimi disinda bölgede kayda deger bir ilerleme yok. Kullanim orani degerlendirmesinde 25 ülkenin bir tanesinin bile siralamada üste dogru yol alamamis olmasi da dikkat çekici.
Çalismada bu durumun bölge ülkelerinin toplam gelirinin yüzde 50’sini olusturan ve sayisallasmadan büyük fayda saglayacak alti sektöre olumsuz etkide bulunabilecegine dikkat çekiliyor: Saglik, kamu, egitim, enerji, ulasim-lojistik ve finans.
1,25 trilyon dolarlik firsat
SAMENA Telekomünikasyon Konseyi, bu durumun bir an önce tersine dönmesi gerektigini düsünüyor. Bunun için de sayisallasma alanindaki firsatlarin gerçege dönüsmesini saglayacak SMART SAMENA adli bir plan ortaya koymuslar. Amaç, dünyayi 7 bölgeye ayirdiginizda su an 6. sirada yer alan SAMENA bölgesini hizli bir gelisimle 3. siraya tasimak (merak edenler için SAMENA’nin önünde yer almayi basardigi tek bölge Afrika).
Yapilan arastirmalara göre 2005 – 2011 yillari arasindaki sayisallasma çalismalarinin bölge ekonomisine katkisi 631 milyar dolar, istihdama katkisi 6,7 milyon. Gelisim mevcut hiziyla devam ederse 2020’de sayisallasmanin bölge gelirine katkisi 620 milyar dolar, istihdama katkisi 8,4 milyon olacak.
SMART SAMENA ise bunu hizlandirma pesinde. Amaç 2020’ye kadar 13,3 milyon yeni is ve 7,2 milyon yeni isletme yaratarak, 12,9 milyar dolar enerji tasarrufu ve bölge gelirine 1,25 trilyon dolar katki saglamak. Bu hedefe ulasmak için öngörülen yatirim miktari ise 235 milyar dolar.
Elbette ki bu hayal bölge ülkelerindeki düzenleyici kurumlarin destekleriyle hayata geçecek. Zaten raporun önemli bir kismi da bu alanda neler yapilabilecegine ayrilmis. Bu alanda Türkiye’deki düzenleyici kurum olan Bilgi Teknolojileri ve Iletisim Kurumu’nun Baskani Dr. Tayfun Acarer, toplantida yaptigi konusmada düzenleyici kurumlarin rolüne deginirken, Türkiye’nin de bu vizyonu destekledigine dair mesajlar verdi. Diger konusmacilar da bu firsatlari nasil hayata geçirebilecekleri konusundaki fikirlerini paylastilar.
Gelismeleri ilgiyle takip edecegiz.

20.03.2013 15:12:57
 
Copyright © 2016 BMS Yazılım.All Rights Reserved.
Mimarsinan Mh. Elçi Sk.(Serhat Sk)No:12/4 Çekmeköy-İST
Tel: +90 216 642 54 04
info@bmsproje.com